Centrum Wsparcia Organizacji Społecznych otwarte

1 marca otworzyliśmy Żyrardowskie Centrum Wsparcia Organizacji Społecznych. W spotkaniu wziął udział Prezydent Miasta Żyrardowa oraz przedstawiciele Starosty Powiatu Żyrardowskiego. Centrum ma wspierać działania społeczne realizowane przez lokalne stowarzyszenia i fundacje. 

Spotkanie, w związku z pandemią, zorganizowaliśmy w bardzo wąskim gronie. Zaproszonych gości przywitał Jakub Kamiński, prezes zarządu Federacji DZIAŁAJ.MY oraz Paulina Drozd, pełnomocniczka zarządu ds. komunikacji i promocji. Wśród przybyłych gości byli:

  • Lucjan Krzysztof Chrzanowski – Prezydent Miasta Żyrardowa
  • Adam Lemiesz – Zastępca Prezydenta Miasta Żyrardowa
  • Barbara Smolarek – Dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Żyrardowa
  • Łukasz Kasperczyk – Dyrektor Wydziału Promocji i Kultury Urzędu Miasta Żyrardowa
  • Anna Smolarek – Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Żyrardowie
  • Andrzej Ciołkowski – Pełnomocnik ds. Społeczeństwa Informacyjnego w Starostwie Powiatowym w Żyrardowie

Jakub Kamiński witając zaproszonych gości, podkreślił, że powstające centrum wsparcia to idea, która była mocno obecna przy tworzeniu Federacji DZIAŁAJ.MY, której założycielami są lokalne organizacje społeczne. Dzięki uruchomieniu centrum odpowiadamy wprost na ogromną potrzebę wsparcia działaczek i działaczy społecznych, którzy poświęcają swój prywatny czas na pracę na rzecz innych, a w tych działaniach napotykają na szereg trudności.

– Zakładając organizację, chcemy zrobić coś dobrego dla innych (…), ale trafiamy na wiele trudności (…) w związku z tym trzeba pomóc tym społecznikom i społeczniczkom (…). Wszyscy mówią „chcemy działać, chcemy robić coś dobrego, tylko pomóżcie nam zdobyć środki, rozliczyć projekt, zorganizować jakieś fajne działania, podpowiedzieć jak” – no i po to powstało to miejsce. Ono ma służyć tutaj doradztwem, szkoleniami, być też przestrzenią do wspólnej pracy – powiedział Jakub Kamiński.

W czasie spotkania wielokrotnie podkreślano słowo współpraca. Jednym z głównych kierunków działania Federacji i powstającego centrum wsparcia jest rozwój partnerskiego współdziałania z samorządami miast i gmin naszego powiatu oraz samorządem powiatowym. Organizacje społeczne działają na rzecz rozwoju lokalnego i wspierają działania dla różnych grup mieszkańców. Stanowią bardzo ważne uzupełnienie działań podejmowanych przez instytucje publiczne. O znaczeniu i roli organizacji w działaniach publicznych mówił Prezydent Miasta Żyrardowa Lucjan Krzysztof Chrzanowski oraz Anna Smolarek, w imieniu Krzysztofa Dziwisza, Starosty Żyrardowskiego. Prezydent Chrzanowski odniósł się do ważnych zmian społecznych, jakie czekają Żyrardów w związku z rewitalizacją miasta i powstaniem Centrum Usług Społecznych. Podkreślił, że bez sprawnie działających i aktywnych organizacji tych zmian nie uda się przeprowadzić. Obiecał również współpracę i wsparcie dla działalności społecznej.

Żyrardowskie Centrum Wsparcia Organizacji Społecznych już działa i zaprasza do skorzystania ze swojej oferty. Centrum to pomieszczenie o powierzchni 40 m2 wyposażone w stoły, krzesła, flipchart, telewizor. Wyposażenie to umożliwia prowadzenie spotkań, zebrań, szkoleń i warsztatów. Centrum posiada również drukarkę ze skanerem, internet bezprzewodowy oraz miejsca do pracy indywidualnej. Dostępne jest w godzinach funkcjonowania budynku przy ul. 1 Maja 41 (Instytut Włókien Naturalnych, tzw. COBR). Centrum funkcjonuje zgodnie z ograniczeniami związanymi z epidemią Sars-Cov-2. Osoby zainteresowane skorzystaniem z centrum, prosimy o kontakt mailowy.

Kontakt:

Żyrardowskie Centrum Wsparcia Organizacji Społecznych
ul. 1 Maja 41, pokój 58
96-300 Żyrardów

dostępne pon.-pt. 8.00 – 20.00, sob. 9.00-15.00

kontakt: centrumwsparcia@dzialajmy.org.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *